Skip to Main Content

H-indeksinizi bulun: H-indeks nedir?

H-indeks

H-indeks; belirli bir bilim insanı veya akademisyenin veya bir grup bilim insanı veya bilim adamının (bir bölüm veya araştırma grubu gibi) hem üretkenliğini hem de etkisini temsil etmeyi amaçlayan bir sayıdır.  Jorge Hirsch tarafından 2005 yılında icat edilmiştir. h-indeksi, bir yazarın diğer yazarlar tarafından en az aynı sayıda alıntılandığı yayınların sayısı sayılarak hesaplanır. Örneğin, h-indeksinin 17 olması, bilim insanının her biri en az 17 kez alıntılanmış en az 17 makale yayınladığı anlamına gelir. 

H-indeksinin artıları: Benzer disiplinlerde kariyerlerinde benzer aşamalardaki araştırmacıların kıyaslanması için yararlıdır. Hem üretkenliğin hem de etkinin tek bir metrikte birleştirilebilmesi mümkündür. 

H-indeksinin eksileri: Disiplinler arasında karşılaştırılamaz. İçeriği veya kariyeri dikkate almaz. Yazar sıralamasını ve önemini dikkate almaz. H-indeksinin hesaplandığı sistemin sınırlamalarına tabidir. 

NOT: Bir kişinin h-indeksi farklı veritabanlarında çok farklı olabilir. Bunun nedeni, veritabanlarının farklı dergileri indekslemesi ve farklı yılları kapsamasıdır. Örneğin, Scopus yalnızca 1996 veya sonraki çalışmaları dikkate alırken, Web of Science bir kurumun abone olduğu tüm yılları kullanarak bir h-endeksi hesaplar.

MU Kütüphaneleri ANKOS Üyesidir  / MU Kütüphaneleri COAR Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri KITS Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri TOKAT Üyesidir