Skip to Main Content

Atıf Yönetim Araçları : Endnote

EndNote, araştırmanızı yaparken alıntılarınızı toplamanıza, düzenlemenize ve yazmanıza yardımcı olan kullanışlı bir Atıf Yönetim aracıdır.

Yinelenenleri bul

Çeşitli kaynaklardan referansları içe aktardıktan sonra Kitaplığınızda yinelenen referanslarınız olabilir. EndNote, bu kopyaları sizin için ayıklayacak basit bir fonksiyona sahiptir. Hangi referansı tutacağınıza karar verebilmeniz için, yinelenen referansları ayıklamak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

Saklamak istediğiniz referansı seçin veya daha sonra karar vermek isterseniz atlayın.

Kitaplığınızı paylaşın

EndNote Kitaplığınızı onlarla paylaşarak, topladığınız referansları sınıf arkadaşlarınızla ve proje arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz. Kütüphanenizi paylaşmak için bir EndNote çevrimiçi hesabı oluşturmanız gerekecektir. Çevrimiçi bir hesabınız yoksa, Kitaplık'ı ve ardından Eşitle'yi tıklayın. Bir hesap oluşturmanız istenecektir. Hesabınız oluşturulduktan ve kitaplığınız tamamen senkronize edildikten sonra paylaşmaya başlayabilirsiniz. EndNote Kitaplığınızı paylaşmak için Gruplarım altında paylaşmak istediğiniz Grubu seçin. Sağ tıklayın ve Grubu Paylaş'ı seçin Paylaşmak istediğiniz sınıf arkadaşlarınızın e-posta adreslerini girin ve Kapat'a tıklayın. Kütüphaneyi paylaşan tüm kullanıcıların bir EndNote çevrimiçi hesabı oluşturması gerekecektir. Kitaplığınızı paylaşmaları için e-posta davetleri alacaklar. 

Bu kullanışlı özellik hakkında daha fazla bilgi için bu videoyu izleyin.

Terim Listelerini kullanarak kısaltılmış veya tam dergi adları oluşturun

Dergi alıntınızdaki kısaltmaları Term List ile değiştirmek için EndNote Journal Term List'i kullanın. EndNote'ta, referans listenizdeki dergi adlarının atıf stili gereksinimlerinize göre tam ad veya kısaltılmış olmasını sağlamak için bir dizi terim listesi (kimya, tıp, fizik vb.) vardır. Terim listesinin ayarlanmasıyla ilgili  bir kılavuzu buradan inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki video, Dergi Terim Listesi hakkında hızlı bir önizleme sağlar:

MU Kütüphaneleri ANKOS Üyesidir  / MU Kütüphaneleri COAR Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri KITS Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri TOKAT Üyesidir