Skip to Main Content

Atıf Yönetim Araçları : Endnote

EndNote, araştırmanızı yaparken alıntılarınızı toplamanıza, düzenlemenize ve yazmanıza yardımcı olan kullanışlı bir Atıf Yönetim aracıdır.

Ek açıklamalar yapın

Araştırmanızı izlemenin kolay bir yolu EndNote'ta toplanan referanslarınızı ve PDF'lerinizi not almaktır. Bu notlar aranabilir ve EndNote'tan kolayca alınabilir. Bunu, bireysel referanslara kendi notlarınızı veya anahtar kelimelerinizi ekleyerek yapabilirsiniz.

 

Ekli PDF varsa, PDF'deki metni de vurgulayabilir ve açıklama ekleyebilirsiniz. 

Tamamlandığında, değişikliklerinizi kaydetmek için Kaydet düğmesini (ekranın sağ üst köşesinde) ve PDF'yi kapatmak için küçük x'i tıklayabilirsiniz

Grup oluşturun

Grup, mevcut EndNote kitaplığınızdaki referansların bir alt kategorisidir. Gruplar, büyük bir kitaplığı alt kategorilere ayırmaya ve bu referansları sizin için anlamlı olan bir biçimde düzenlemeye yardımcı olabilir. 

EndNote'ta bir grup oluşturmak için:

1. Gruplar menüsüne ve ardından Grup Oluştur öğesine tıklayın .

2. Yeni oluşturulan Grup için bir isim verebilirsiniz. 

3. Gruba eklemek istediğiniz referansları vurgulayın.

4. Tüm Referanslardan  veya grup kümeleri arasındaki gruplardan (sol panelde) herhangi bir referansı yeni Grubunuza sürükleyip bırakabilirsiniz . Alternatif olarak,  gruplar'dan referans ekle diyebilirsiniz.

 

Akıllı grup oluşturun

Tanımladığınız alan değerlerine veya arama kriterlerine göre referansları otomatik olarak düzenlemek için Akıllı Grup'u kullanabilirsiniz.

1. Akıllı Grup oluşturmak için , aramak istediğiniz tüm referansları görüntüleyin veya Tüm Referanslar'a tıklayın .

2. Gruplar menüsünden Akıllı Grup Oluştur'u tıklayın.

3. Akıllı Grubunuzu yeniden adlandırabilir ve kütüphanenize referanslar eklerken EndNote'un yapmasını istediğiniz aramayı tanımlayabilirsiniz.

4. Tüm mevcut referanslar ve ' bilişsel ' ve ' zeka ' içeren yeni eklenen referanslar bu Akıllı Grup ile ilişkilendirilecektir.

MU Kütüphaneleri ANKOS Üyesidir  / MU Kütüphaneleri COAR Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri KITS Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri TOKAT Üyesidir