Skip to Main Content

Atıf Yönetim Araçları : Endnote

EndNote, araştırmanızı yaparken alıntılarınızı toplamanıza, düzenlemenize ve yazmanıza yardımcı olan kullanışlı bir Atıf Yönetim aracıdır.

PubMed'den referanslar ekleyin

PubMed'den EndNote'a aktamak istediğiniz istediğiniz referans kayıtlarını, EndNote 'Online Search' alanındaki PubMed bağlantı dosyasını seçerek gerçekleştirebileceğiniz gibi, EndNote 'Direct Export' özelliği ile de gerçekleştirebilirsiniz. PubMed'de EndNote Kitaplığınıza eklemek istediğiniz makaleleri seçin, ardından aşağıdaki resimde olduğu gibi sonuçlar sayfasının sağ üst kısmındaki Gönder bağlantısına tıklayın. Alıntı yöneticisi ve Dosya Oluştur seçeneğini seçin.

 

İndirilen dosyayı (.nbib) EndNote programı ile açabilir veya dosyayı EndNote'a aktarabilirsiniz.

'Dosya Yükleme' (File Download) araç çubuğunda 'Aç' (Open) ya da 'Bu tür dosyaları her zaman aç' (Always openfiles of this type) komutu ile referans kaydınızı açık olan EndNote kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

 

 

EndNote import dosyası olarak kaydedilen referansı, EndNote kütüphanenizi açtıktan sonra dosyanın üzerine çift tıklayarak ya da import filtresi kullanarak (Dosya > İçe Aktar > Dosya'ya gidin. İndirilen alıntılar dosyasını seçin ve içe aktarma filtrenizin PubMed (NLM) olarak değiştirildiğinden emin olun) ekleyebilirsiniz.

Google Akademik'ten referanslar ekleyin

Google Scholar'da gerçekleştirilen arama sonuçlarını EndNote kütüphanelerine aktarmak için aşağıdaki işlem sırasını takip edebilirsiniz;

  1. http://scholar.google.com.tr/ URL adresini açın, 'Google Scholar' veri tabanının arama sayfası görüntülenecektir.
  2. 'Kaynakça Yöneticisi' olarak EndNote'u belirlemek için, 'Ayarlar' linkine tıklayın ve açılan ekranın alt bölümünde yer alan 'Kaynakça Yöneticisi' bölümdeki 'Alıntıları EndNote konumuna aktarma bağlantılarını gösterin' şeçeneğinde bulunan listeden EndNote'u seçin.
  3. Yapılan değişiklikleri kaydetmek için 'Kaydet' butonuna basın. Kayıt işlemi tamamlandığında arama ekranına tekrar dönülecektir.

Yapılan bu ayarlar sonrasında Google Scholar veri tabanında arama işlemi sonucundaki referans kayıtları kolaylıkla EndNote kütüphanelerine eklenebilecektir.

 

Google Scholar Veri Tabanından EndNote Kütüphanelerine Kayıt Aktarma

EndNote ve Google Scholar kullanımı için yukarıda bahsedilen gerekli ayarlar yapıldıktan sonra arama ve EndNote kütüphanelerine kayıt aktarma işlemlerini aşağıdaki işlem sırasını izleyerek gerçekleştirebilirsiniz;

  1. Basit veya gelişmiş arama ekranlarından herhangi birinde aramak istediğiniz kriterleri gerekli alanlara girin ve 'Arama' butonuna basın.
  2. Arama sonucunda girmiş olduğunuz kriterlere bağlı olarak kayıtlar listelenecektir.
  3. İstediğiniz referans kaydını EndNote kütüphanesine aktarmak için kaydın hemen altında bulunan 'EndNote konumuna aktar' linkine tıklayın.
  4. İlgili linke tıkladığınızda referans kaydını EndNote kütüphanenize iki farklı yöntemle ekleyebilirsiniz;
    • 'Dosya Yükleme' (File Download) araç çubuğunda 'Aç' (Open) ya da 'Bu tür dosyaları her zaman aç' (Always openfiles of this type) komutu ile referans kaydınızı açık olan EndNote kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

 

 

  • EndNote import dosyası olarak kaydedilen referansı, EndNote kütüphanenizi açtıktan sonra dosyanın üzerine çift tıklayarak ya da import filtresi kullanarak (Dosya > İçe Aktar > Dosya'ya gidin. İndirilen alıntılar dosyasını seçin ve içe aktarma filtrenizin EndNote Import olarak değiştirildiğinden emin olun) ekleyebilirsiniz.

Manuel olarak bir referans oluşturun

 

Referanslar'ı ve ardından Yeni Referans'ı tıklatarak manuel olarak bir referans oluşturabilirsiniz .

 

Her referans kaydı için, boyut sınırı olmaksızın 45 adede kadar öğe (resim vb.) ekleyebilirsiniz. Bir PDF'yi veya herhangi bir dosyayı referansa bağlamak için + PDF Ekle düğmesini seçin .

 

Ayrıca, düzenlemek istediğiniz referansa çift tıklayarak bir referansı manuel olarak da düzenleyebilirsiniz. 

Birçok alan olmasına rağmen, yalnızca alıntı için gerekli olan alanları doldurmanız gerekir. İşiniz bittiğinde, düzenleyiciyi kapatmak ve değişikliklerinizi kaydetmek için Kaydet'e veya ekranın sağ üst köşesindeki küçük çarpı işaretine tıklayabilirsiniz.

MU Kütüphaneleri ANKOS Üyesidir  / MU Kütüphaneleri COAR Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri KITS Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri TOKAT Üyesidir