Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

Atıf Yönetim Araçları : Mendeley: Alıntı Yapın

Mendeley, araştırmanızı düzenlemenize, çevrimiçi olarak başkalarıyla işbirliği yapmanıza ve en son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilecek ücretsiz bir referans yöneticisi ve akademik sosyal ağdır.

Alıntı Eklentisi: Cite-o-Matic

Windows için Microsoft Word'de araca Şeritteki Referanslar sekmesinden erişilebilir.

Alıntı Ekleme

İmleci ilk alıntınızı eklemek istediğiniz yere getirin ve araç çubuğundaki Atıf Ekle düğmesine basın. Uygun referans için Mendeley kitaplığınızda arama yapmanızı sağlayan Mendeley Alıntı Düzenleyici açılır penceresi görünecektir. Bir arama terimi girin ve sonuç listesinden istediğiniz referansı seçin. Seçilen referansa bir alıntı eklemek için Tamam'a basın.

Alıntı Stilleri

Alıntılarınız aktif 'Citation Style'a göre eklenecektir. Stiller, dergiler ve yayıncılar tarafından belirlenen biçimlendirme kurallarıdır. Bazı durumlarda alıntı, atıfta bulunulan kaynakla ilgili ayrıntıları içerebilirken, diğer yayınlar yalnızca bir dipnot numarası kullanabilir.


Alıntılarınızın görünümü, halihazırda seçmiş olduğunuz Atıf Stili tarafından kontrol edilir. Eklenti araç çubuğundaki 'Choose Citation Style' seçeneği kullanılarak herhangi bir zamanda değiştirilebilirler. Bu, ortak stiller listesinden seçim yapmanıza izin veren bir arayüz açacaktır. İhtiyacınız olan stil listede yoksa, yüklemek için 'Daha Fazla Stil Al' sekmesini kullanabilirsiniz. Ayrıca mevcut bir stili düzenleyebilir veya CSL Düzenleyicisini kullanarak yeni stiller oluşturabilirsiniz  

 

MU Kütüphaneleri ANKOS Üyesidir  / MU Kütüphaneleri COAR Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri KITS Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri TOKAT Üyesidir