Skip to Main Content

Turnitin: Başlangıç

Hazırlayan: Öğr. Gör. Yaşar Göçer

TURNITIN nedir?

   Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, tezlerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır. Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder.

TURNITIN' i kimler kullanabilir?

  Turnitin' i sadece tez yürütme yetkisi bulunan akademik personel kullanabilir.

TURNITIN' de nasıl hesap açabilirim?

   Turnitin intihal tespit programı için bütün akademik personelimize otomatik olarak hesap açılmış ve e-postalarına aktivasyon linki gönderilmiştir. Aktivasyon linki ulaşmayan kullanıcılarımız şifrelerini aktive etmek için aşağıdaki yönergeyi izlemelidir:


1. Şifre sıfırlama linkine tıklayınız.
2. e-posta adresinizi ve soyadınızı (soyadınızı yazarken Türkçe karakter kullanmayınız, tamamını büyük harflerle giriniz) yazınız  ve sonraki adıma geçiniz.
3. Gizli sorunun cevabını unuttuysanız  veya bilmiyorsanız "Cevabınızı mı unuttunuz?" linkine tıklayınız.

4. Şifrenizi sıfırlamak üzere @marmara e-postanıza link gelecektir.

5. Gelen e-postadaki linki tıklayarak açılan sayfada yeni bir şifre oluşturunuz.

6. 24 saat içerisinde aktivasyon maili gelmeyen  akademik personelin isim, soy isim  ve  @marmara  mail adreslerini içeren bilgileri  ygocer[at]marmara.edu.tr  adresine mail ile göndermeleri gerekmektedir.

MU Kütüphaneleri ANKOS Üyesidir  / MU Kütüphaneleri COAR Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri KITS Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri TOKAT Üyesidir