Skip to main content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

A-Z veri tabanı listesi

Araştırmanız için en uygun kütüphane veri tabanını bulun.

Loading...

Yeni/deneme veri tabanı

Loading...
The following databases are newly acquired or being evaluated for a future subscription.
Yeni Deneme
Son erişim tarihi : 30 Haziran 2021

Bu koleksiyon, Britanya’nın19. yüzyıl müzakerelerinin ve ihtilaflarının arkasında yatan politik ve sosyo-ekonomik konuları, evrensel oy hakkı, sömürgecilik ve eğitim reformu gibi konuları kapsayan dokuz alt koleksiyon halinde sunmaktadır. İçeriğinde ilanların, bilgi notlarının, karikatürlerin, diyagramların ve haritaların, gravürlerin, mektupların, dilekçelerin ve portrelerin de olduğu 25.000’den fazla pamplet bulunmaktadır.
Yeni Deneme
Son erişim tarihi : 30 Haziran 2021

Artstor, akademisyenlere ve öğrencilere disiplinin sınırlarının ötesinde geniş bir konu yelpazesinde eksiksiz bir görüntü kaynağı sağlar. 2,5 milyondan fazla görüntüden oluşan (ve her geçen gün büyüyen) yaklaşık 300 koleksiyonda, Smithsonian’dan Yerli Amerikan sanatı, Louvre’dan hazineler ve Ayasofya’nın panoramik, 360 derecelik manzaraları gibi materyaller, kullanımı kolay tek bir kaynakta incelenebilir.Görseller, aralarında Metropolitan Sanat Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi (MoMA) ve Louvregibi önemli müzelerin ve Oxford Üniversitesi Bodleian Kütüphanesi, Harvard Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesive Magnum Fotoğraf Ajansıgibi özel konulara odaklanmış kurumların da bulunduğu çok çeşitli yerlerden, müzelerden, fotoğraf arşivlerinden, akademisyenlerden ve sanatçılardan derlenmiştir. Tarih öncesinden günümüze kadar sanatsal üretimi her yönüyle kapsamasına ek olarak, Dijital Kütüphane, antropoloji, arkeoloji, mimarlık, klasikler, moda, tarih, fotoğrafçılık ve dini araştırmalar gibi konularda eğitim ve öğretim için zengin bir içerik sunmaktadır.
Yeni
Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur. Bu doğrultuda yüksek lisans, doktora öğrencilerine, doktora sonrası araştırmacılara, akademisyenlere, kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlara bilimsel araştırma yöntemlerini ve bilimsel araştırma sürecinde kullanılan bilgisayar yazılımlarını ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır.

Personel ve öğrenciler sisteme üye ol kısmından sadece kurumsal mail adresleriyle üye olabileceklerdir. Mail uzantısı @marun.edu.tr ve @marmara.edu.tr olmalıdır. Üye olduktan sonra mail adreslerine bir doğrulama kodu gelecek ve onayladıkları taktirde sorunsuz giriş yapmış olacaklar.
Deneme
Son erişim tarihi : 31 Mayıs 2021

CINAHL® indeksinde en çok okunan ve kullanılan, en kaliteli dergilerin bir çoğunu tam metin olarak erişime sunan CINAHL® Complete veri tabanı; hemşirelik, ebelik, hasta bakımı, destek sağlık bilimleri ve ilgili diğer tüm alanlar için yayımlanan temel dergileri içeren, bu disiplinler için hazırlanmış dünyadaki en kapsamlı tam metin veri tabanıdır. Hemşirelik ve ilgili sağlık disiplinlerini eksiksiz şekilde kapsayan veri tabanı, Critical Care Nurse, British Journal of Nursing, Journal of Trauma Nursing, Health Expectations ve Radiologic Technology gibi en önde gelen dergilerin birçoğunu gecikmesiz ve tam metin olarak içermektedir. Tam metin arşiv kapsamı 1937’ye yıllara kadar uzanan CINAHL Complete, sunduğu hemşirelik, hasta bakımı ve benzer sağlık literatürü ile bu alanlara yönelik bölümleri bulunan üniversiteler için en temel kaynaktır.
Yeni Deneme
Derme; Çin'de yayımlanmış 'Yol ve Kuşak Projesi' hakkında İngilizce Kitaplardan oluşan satın alınmış 22 kitaptan oluşmaktadır.
Deneme
Son erişim tarihi : 30 Nisan 2021

Güney Kore'de yayımlanan periyodik kaynaklar
2.500'den fazla dergi ve bildiri kitabı, 2,5 Milyon makale
560.000 İngilizce özet, 270.000 İngilizce makale
SCIE, Scopus, vb. indeksli dergiler
Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri, Mühendislik, Tıp, Sağlık Bilimleri, Tarım, Sanat ve Spor bölümleri
Tam metin arama
İngilizce ve Korece kullanıcı arayüzü
Deneme
Son erişim tarihi: 1 Mayıs 2021

Dentistry & Oral Sciences Source™ veri tabanı, diş hekimliği fakülteleri için hazırlanan, bu alandaki tek tam metin veri tabanıdır. Alanındaki tüm konuları detaylı bir şekilde kapsamasının ve zengin indekslemesinin yanı sıra, bu disiplindeki en çok takip edilen akademik dergileri ve kitapları tam metin olarak sunan Dentistry & Oral Sciences Source™ veri tabanı, bilimsel dergiler için önemli bir skorlama kuruluşu olan Eigenfactor’ün Diş Hekimliği Dergi Sıralaması’nın en güncel versiyonu olan Eigenfactor 2015’teki ilk 25 derginin 12 tanesini tam metin olarak; 12 tanesini ise yalnızca indeks olarak içerir. Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Ege Üniversitesi gibi, Türkiye'nin önde gelen diş hekimliği fakültelerinin de içerisinde bulunduğu 20'ye yakın üniversite tarafından tercih edilen Dentistry & Oral Sciences Source, dergilerin yanı sıra kitap, monografi ve ticari süreli yayınlara da erişim sağlar.
Deneme
Son erişim tarihi: 1 Mayıs 2021

Kullanıcı sınırı bulundurmadan 202.000’den fazla e-kitaba erişim sağlayan EBSCO eBook Academic Collection hem sayı hem de içerik bakımından son derece kapsamlı bir disiplinlerarası tam metin e-kitap veri tabanıdır. EBSCO eBook Academic Collection’ın sunduğu kapsamlı içerik, araştırmacıların ihtiyaçlarına en uygun kaynaklara en hızlı şekilde erişmelerini sağlamaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü ve kullanımı kolay yönetim araçları ile akademik kütüphaneler için vazgeçilmez bir kaynak olan koleksiyon, içerdiği tüm e-kitapları sınırsız kullanıcı erişimi ile sunmaktadır ve yeni kitaplar ek ücret ödenmeden koleksiyona düzenli olarak eklenmektedir.
İçeriğinde;
• Satınalma değeri 37 milyon doların üstünde olan 200.000’e yakın disiplinlerarası akademik e-kitap
• Harvard University Press, Cambridge University Press, MITPress, University of California Press gibi en önemli 175+ üniversite yayınevi tarafından yayımlanan 87.700’den fazla e-kitap
• Elsevier, Taylor & Francis, Sage, John Wiley gibi önde gelen yayıncılara ait binlerce e-kitap
• CHOICE Dergisi’nin Seçkin Akademik Başlıklar Listesi’nde yer alan 2.600’dan fazla e-kitap
• 50’den fazla dilde sağlanan kaynak
Yeni
Elsevier üzerinden abone olduğumuz Malzeme Bilimleri ile ilgili kitaplara erişim sağlayabilirsiniz.
Yeni
Elsevier üzerinden abone olduğumuz Sosyal Bilimler ile ilgili kitaplara erişebilirsiniz.
Yeni
Arama kısmından Book Part seçip arama yaptığınız zaman bu kitaplara ulaşabilirsiniz.
Deneme
Son erişim tarihi : 10 Ekim 2020
Deneme
Güvenilir otoriteler tarafından özenle derlenen sağlık dergileri ile Gale Health and Wellness – CoronaVirüs, binlerce tam metin süreli yayına, referans çalışmalarına ve multimedya kaynaklarına erişim sunar. Her seviyedeki araştırmacılar için ideal olan bu kapsamlı koleksiyon, mevcut hastalık ve bozukluk bilgisinden alternatif tip uygulamalarına kadar sağlıkla ilgili tüm konularda yetkili bilgiler sunmaktadır. Corona ve diğer tür virüsler hakkında kapsamlı araştıramaları inceleyebileceğiniz, her gün güncellenen bir veritabanıdır.
Deneme
Yüzbinlerce konu başlığı için birincil ve ikincil kaynakların bir arada olduğu, öğrenmeye yönelik bir veritabanıdır. Gale In Context: Global Issues küresel farkındalığı destekler ve öğrencilerin modern dünyanın en önemli meselelerini eleştirel olarak analiz etmelerini ve anlamalarını sağlayan küresel bir bakış açısı sunar.
Deneme
Gale In Context: Science günümüzün en önemli yüzlerce bilim konusu hakkında bağlamsal bilgi sağlar ve sanal bilim öğretimini destekler.
Yeni Deneme
Son erişim tarihi : 30 Haziran 2021

Global Plants, bu alanda çalışan kişilerin katkılarıyla hazırlanmış ve botanik, ekoloji ve koruma çalışmaları konularındaki öğretim vearaştırmalar için temel bir kaynaktır. İçeriğinde yüksek çözünürlüklü numunelerin yanı sıra referans çalışmaları ve yazışmalar, günlükler, resimler ve fotoğraflar gibi birincil kaynaklar dahil olmak üzere iki milyondan fazla nesne bulunmaktadır.
Deneme
Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Makaleleri Veri Tabanı başta akademik dergiler olmak üzere, çeşitli yayınevi ve kurumlar tarafından basılan ilmî yayımlarda yer alan makaleler ile sempozyum ve kongrelerde sunulan tebliğleri kapsamaktadır.
Veri tabanında hâlihazırda 77.883 bibliyografik künye yer almakta olup dijital izni alınan 50.000 makalenin tam metin PDF’leri yer almaktadır
Deneme
Son erişim tarihi : 30 Nisan 2021

Kore tarihi ve kültürü ile ilgili e-kaynaklar
Metin ve görsel içerikler
Tarih ve Coğrafya, Sanat, Edebiyat, Kültür, Doğa Bilimleri,
Sosyal Bilimler, Felsefe, Külliyatlar ve Sözlük bölümleri
Tam metin ve görsel arama
Deneme
Son erişim tarihi : 30 Nisan 2021

Yeni, hakemli veri tabanı olan LME, Avrupa’daki yerli ve göçmen dilsel azınlıklara ilişkin detaylı dokümantasyon sağlar. İçerisinde Hırvatça, Frizce, Macarca, Sami dilleri ve Türkçe dilleri de mevcuttur. Dilsel açıklamalar, demografik bilgiler, durum, standardizasyon, çeşitler, tutumlar, yeniden canlandırma ve sürdürme, eğitim, medya ve diğer kültürel uygulamalar ve kurumları içeren genel bakış makalelerini ve sosyobilimsel, psikodilbilimsel, etnik dilbilimsel bakış açıları da dahil olmak üzere birçok konu alanında derinlemesine araştırma makaleleri, ses dosyaları, videolar, haritalar, fotoğraflar ve başka multimedya içeriği gibi daha birçok hizmeti okuyucularına sunar. Tüm bunların yanı sıra, açıklamalı metinler, transkriptler, sözlükler, bazı alan notları gibi birincil kaynaklar ile dile, ülkeye / eyalete / bölgeye, dil ailesine, anahtar kelimelere, referanslara, dil örneklerine göre arama yapma seçeneklerini içerisinde barındırır. Oldukça önemli, kaliteli ve hakem değerlendirmeli bir veri tabanı olan LME ayrıca, dilbilim, kültürel çalışmalar ve siyaset bilimi alanlarındaki tüm araştırmacılar, öğrenciler, politikacılar ve STK’lara da kaynak sağlayabilen yeni bir kaynaktır.
Yeni Deneme
Son erişim tarihi : 30 Haziran 2021

STOR Lives of Literature koleksiyonu, temel edebi akımlarla ilişkili yazarların ve metinlerin derinlemesine incelendiği akademik dergileri bir araya getirir.Bu kaynak, Edebiyat müfredatı için kritik öneme sahip yazarlar ve metinler üzerine ileri düzeydeki edebi çalışmaları ve disiplinler arası araştırmaları desteklemektedir. Koleksiyon, bir yazarı veya metni başlangıç noktası olarak alan dergilere odaklanarak, kapsamlı bir çalışma için bilimsel kaynak ihtiyacını ve birçok kurumda müfredat kapsamında tek tek ele alınan yazarlarla ilgili dersleri destekler. Kütüphaneciler ve akademisyenlerle işbirliği içinde geliştirilen Lives of Literature, tamamı JSTOR’a yeni eklenen yaklaşık 100 süreli yayın içerecektir. Önemli konu başlıkları:Orta Çağ Yazarları & MetinleriYenilikçi YazarlarVictoria, Edward Dönemi Yazarları & Gotik YazarlarEdebiyat Kuramcıları
Deneme
Son erişim tarihi : 31 Mayıs 2021

Kanıta dayalı metodoloji ile hemşireler için özel olarak tasarlanmış olan Nursing Reference Center Plus veri tabanı, hemşirelerin, sorulara hızlı bir şekilde cevap verebilmesi, bakım planlarına hızlıca erişebilmesi ve ilgili eğitim videolarını kolayca bularak hemşirelik becerilerini güçlendirmesini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Geniş kapsamıyla, hemşirelik bölümleri için temel bir kaynak olan Nursing Reference Center Plus, 2018 KLAS: Software & Services raporunda Klinik Karar Destek – Hasta Başında Bakım Klinik Referansı alanında 2018 KLAS Kategori Lideri seçilmiştir.
Yeni
Organik, inorganik kimya ve ilgili disiplinlerdeki bilimadamlari icin web tabanli cozumler sunmaktadir; CrossFire Belstein, Gmelin ve Patent Chemistry veritabanlarinin birlestirilmis icerigine dayanir. Veri tabani ile madde ve reaksiyon dosyalarina, tekli ve coklu adim reaksiyonlarina ulasilabilmektedir. 23 milyondan fazla reaksiyon, 19 milyondan fazla madde bilgisi, dergi makaleleri ve patent kayitlarindan gelen toplamda 500 milyon veri mevcuttur.
Yeni Deneme
Son erişim tarihi : 15 Mayıs 2021

Bilgisayardan erişim: 1-) Erişim linkine tıklayın 2-) Kurumsal eposta adresinizi, yeni belirleyeceğiniz şifreyi girin ve öğrenmek istediğiniz dili seçerek kayıt olun 3-) Launch Rosetta Stone Foundations linkine tıklayıp giriş yapın (detaylı kullanım kılavuzu ektedir.)

Mobilden erişim: 1-) Öncelikle bilgisayardan erişim sağlayın ve kurumsal eposta adresinizle bir hesap oluşturun 2-) Mobil cihazınıza Rosetta Stone’u yükleyin ve giriş yapın 3-) Sign in kısmından, Work or School seçeneğine tıklayın 4-) Bilgisayardan oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifresinin yanı sıra Namespace kısmına ns240700 bilgisini ekleyip, giriş sağlayın.

Rosetta Stone hakkında: Bir çok bağımsız kuruluş tarafından en iyi dil öğrenme aracı olarak seçilmiş olup, kullanıcıya dili klasik yollarla değil, ana dili öğrenirken kullanılan doğal yöntemlerle geliştirilen, patentli ve ödüllü Dynamic Immersion yaklaşımıyla öğretir. Bu özelliğiyle diğer tüm dil öğrenme araçlarından ayrılır.
İçerdiği 30 dil: Afganca, Almanca, Arapça, Çince, Dari Farsçası, Endonezya Dili, Farsça, Filipin Dili, Flemenkçe, Fransızca, Hintçe, İbranice, İngilizce (Amerikan), İngilizce (İngiliz), İrlanda Dili, İspanyolca (Latin Amerika), İspanyolca (İspanya), İsveççe, İtalyanca, Japonca, Korece, Latince, Lehçe, Portekizce (Brezilya), Rusça, Savahilice, Urduca, Türkçe, Vietnam Dili ve Yunanca’dır.
Yeni Deneme
Son erişim tarihi : 30 Haziran 2021

JSTOR Security Studies (Güvenlik Çalışmaları) koleksiyonu, dünya çapındaki perspektifleri kapsayan, uluslararası ve ulusal güvenlik sorunları ve dış politika konularında akademik ve politik araştırmaları bir araya getirmektedir. Bu disiplinler arası kaynak, kütüphaneciler, akademisyenler ve politika araştırmacıları ile işbirliği içinde ve akademisyenler ve profesyonellerden oluşan bir danışmanlık grubunun rehberliğinde oluşturulmuştur. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere pek çok konuyu kapsamaktadır: Terörizm & Politik ŞiddetBarış & Uyuşmazlık ÇalışmalarıDış PolitikaSiber Güvenlikİnsan GüvenliğiUluslararası HukukAskeri Çalışmalarİstihbarat & Casusluk
Koleksiyon 100’den fazla kurumdan 75 süreli yayın ve 20.000’e yakın rapor ve politik belge içermekte ve siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanında halihazırda JSTOR’da yer alan zengin içeriğe dayanmaktadır.
Yeni Deneme
Son erişim tarihi : 30 Haziran 2021

Bu koleksiyon altı Güney Afrika ülkesindeki sömürge yönetimi, sürgünlerin dağılımı ve uluslararası müdahale gibi konuları ele alan bağımsızlık hareketlerini belgelemektedir. İçeriğinde sözlü tarihler, konuşmalar, milliyetçi yayınlar, tamamen dijitalleştirilmiş kitaplar ve pampletlerin de bulunduğu 20.000’den fazla belge bulunmaktadır.
Yeni
Taylor & Francis üzerinden abone olduğumuz e-kitaplara erişim sağlayabilirsiniz.
Deneme
Son erişim tarihi : 16 Nisan 2021

Total Materia uluslararası arenada çok yaygın bir dijital malzeme bilgi veri tabanı sistemidir ve dünyanın en geniş içeriğe sahip malzeme veritabanıdır. 370 binden fazla Metal ve 130 binden fazla polimer malzemenin 20 milyondan fazla özellik kaydına ulaşabilirsiniz. 74 ülke standardı, malzemeler için çapraz referans tabloları ve metalografik resimler kimyasal içerik ve bileşenleri içerir. Total Materia 20 yıldır her ay güncellenmektedir ve dünyada sektördeki tek ISO 9001 ve 27001 sertifikalı malzeme veri tabanıdır. Malzeme seçiminden Laboratuvar'a, Satın Alma'dan Simülasyon, Test Analiz veya Ar-Ge birimine kadar, farklı ihtiyaçlar için aynı anda çoklu kullanıcı ile sistem veritabanından yararlanabilir.
eXporter ile Stress Strain diagramları dahil CAE yazılımınıza aktarabilirsiniz, DataPlus bağlantılar ile metal kaynak ve elektrod bilgilerine ulaşabilir, Enviro ile yaşlanma ve radyasyon etkileri korozyon dirençlerini görebilirsiniz.

Türkçe Broşür: https://www.totalmateria.com/documents/TMbrochure_tr.pdf

İngilizce Broşür: https://www.totalmateria.com/documents/TMbrochure_en.pdf
Yeni Deneme
Son erişim tarihi : 12 Haziran 2021

University of Toronto Press, Kuzey Amerika'nın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan University of Toronto'nun yayınevidir. 1901 yılında kurulmuş olup, kuruluşundan bu yana 6,500'den fazla kitap ve 40'tan fazla süreli yayını bilim dünyasına ve okurlara sunmuştur. Yayınlarının tümü, her yıl çok prestijli ödülleri almaktadır. Dergileri akademik yayıncılık açısından özellikle Sosyal Bilimler, Beşeri Bilimler ve Sağlık Bilimleri alanında son yılların en çok okunan ve atıflanan dergileri arasındadır. Deneme erişimi kapsamında 40'tan fazla dergisini tam metin erişim olacak biçimde okuyuculara sunmaktadır. 2 ay süreyle bu dergilere erişebilirsiniz.
Yeni
Kayıt işlemi: ( İlk kayıt için UpToDate'e kurum internet ağından girilmesi gerekmektedir. Kurum internet ağından girildiğinde herhangi bir e-posta adresi ile kayıt oluşturabilirsiniz.)
1. UpToDate’e giriniz www.uptodate.com/online
2. Ana sayfanın üstünde yer alan Log-in/Register sekmesine tıklayınız.
3. UpToDate kayıt sayfası üzerinde kendinize ait kullanıcı adı ve şifrenizi oluşturunuz.
4. Kayıt işleminiz bittikten sonra UpToDate Mobil Aplikasyonun nasıl yüklendiği bilgisini içermekte olan bir onay maili e-posta adresinize gönderilecektir.
Kişisel hesabınıza 180 günde bir kez kurum bilgisayarlarından www.uptodate.com/online adresi uzerinden Log In/Giriş yapmak gerekmektedir. Yapılan her girişden sonra erişim süresi otomatik olarak 180 gün uzamaktadır.
UpToDate aplikasyonunu mobil cihazlariniza indirerek kullanabilirsiniz.
iPhone/iPad mobil cihazlarına aplikasyon indirmek için App Store ‘a girip “UpToDate” yazarak taratınız.
Android tabanlı mobil cihazlar için Google Play Store’a girip “UpToDate” yazarak taratınız.
Yeni Deneme
Son erişim tarihi : 30 Haziran 2021

Bu koleksiyon, Afrika mirası sit alanlarının ve kaya sanatı sit alanlarının görsel, bağlamsal ve mekansal belgelerini bir araya getirmektedir. İçeriğinde fotoğraflar, 3D modeller, GIS veri setleri, sit alanlarının planları, uydu fotoğrafları, kazı raporları, gezi günlükleri ve diğer akademik materyaller dahil 50.000’in üzerinde belge bulunmaktadır.
Loading...
Loading...
title
Loading...

MU Kütüphaneleri ANKOS Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri COAR Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri KITS Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri TOKAT Üyesidir