Skip to Main Content

Atıf Yönetim Araçları : Mendeley: Mendeley

Mendeley, araştırmanızı düzenlemenize, çevrimiçi olarak başkalarıyla işbirliği yapmanıza ve en son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilecek ücretsiz bir referans yöneticisi ve akademik sosyal ağdır.

Mendeley Nedir?

Mendeley, bir masaüstü istemcisi kullanarak veya mendeley.com'daki hesabınız aracılığıyla alıntıları ve PDF'leri yönetmenize olanak tanıyan ücretsiz bir alıntı yöneticisi ve akademik sosyal ağdır. Mendeley ayrıca Word veya Open Office için eklentiler içerir, böylece makalelerinizi yazarken kolayca alıntılar ve/veya bibliyografyalar oluşturabilirsiniz. Mendeley kullanıcıları, kendi alanlarındaki diğer araştırmacılarla bağlantı kurabilir ve okuduklarını keşfedebilir. Belirli konu alanlarına veya araştırma projelerine odaklanan katılabileceğiniz gruplar da vardır.

Mendeley'e Giriş

1. Bir hesap oluşturarak başlayın.

2. Profilinizi oluşturun.

3. Mendeley Masaüstünü indirin.

4. Mendeley Web Importer'ı kurun.

5. Mendeley MS Word Eklentisini kurun.

Mendeley masaüstü

Web ve mobil sürümlerle senkronize edebileceğiniz referanslar ve belgeler koleksiyonunuzu oluşturmak ve düzenlemek için Mendeley Masaüstü'nü kullanın Anında referanslar oluşturmak için PDF dosyalarını Masaüstüne sürükleyip bırakın. PDF'leri okurken vurgulamalar ve yapışkan notlarla açıklama ekleyin.
Mendeley Masaüstü'nün Özellikleri  - Mendeley Masaüstü'nün özelliklerinin nasıl kullanılacağına dair kısa eğitim videoları

İçe Aktarma

Web Importer'ı yükleyin.

     Mendeley Web Importer ile referansları ve PDF dosyalarını kişisel kitaplığınıza kolayca kaydedebilirsiniz.
Tarayıcıda bir makaleyi veya referans listesini görüntülemeniz yeterlidir. Bu, gerçek bir PDF dosyasına, çevrimiçi katalogdaki bir makale girişine veya hatta bir arama sonuçları listesine baktığınız anlamına gelebilir. Mendeley Web Importer, sayfayı meta veriler için tarar ve bulduğu sonuçların bir listesini size sağlar.İçe aktarma işlemini başlatmak için Chrome'da adres çubuğunun yanındaki kırmızı Mendeley düğmesini tıklayın veya başka bir tarayıcı kullanıyorsanız Yer İmleri/Favoriler'inizdeki 'Mendeley'e Kaydet' yer imi'ni tıklayın. 
     İthalatçının bulduğu sonuçların sayısına bağlı olarak, size farklı öğelerin bir listesi veya tek bir öğenin belirli ayrıntıları sunulur. Daha sonra, referansları kişisel Mendeley kitaplığınıza eklemeyi seçmeden önce, ayrıntıları gözden geçirebilir ve hatta Importer'ın kendisinde manuel düzeltmeler yapabilirsiniz.

Word İçin Alıntı eklentisi

Alıntı Eklentisi, Mendeley kitaplığınıza eklediğiniz materyallerden hızlı ve kolay bir şekilde alıntı yapmanızı sağlar. Microsoft Word (Windows, Mac) veya Libre Office (Tüm platformlar) için ücretsiz, basit bir eklentidir. Mendeley Kitaplığınızdan referans malzemelerine hızlı ve kolay bir şekilde stil atıfları eklemenizi sağlar. Alıntıladığınız tüm materyalleri kullanarak makaleniz için otomatik olarak bir kaynakça oluşturur. Eklentiyi yüklemeye çalışmadan önce kelime işlemcinizin kapalı olduğundan emin olun. Araçlar Menüsünü açın ve uygun seçeneği seçin. Mendeley, hangi kelime işlemciyi/işlemcileri yüklediğinizi algılayacaktır, bu nedenle kullanabileceğiniz seçenekler değişebilir. Alıntı aracı çok hızlı kurulur ve bittiğinde onaylayacaktır.

Alıntı Eklentisini Kullanma

MU Kütüphaneleri ANKOS Üyesidir  / MU Kütüphaneleri COAR Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri KITS Üyesidir  /  MU Kütüphaneleri TOKAT Üyesidir